Отвори нов блог

почни од тука, отвори нов блог

Ја разгледувате архивата историја.

Како на ѓердан бисери, на интернет македонски песни нанижани

октомври 29, 2013    V

Си спомнувам кога на почетокот од 2006 година Зоран Сталевски а.к.а GoodBytes (т.е. Панта Реи, според мене најдобриот македонски блогер), објави јавен повик за проектот Македонски народни песни до секој добар човек кој има текст или mp3 од стара македонска народна песна, да ги испрати на неговата мејл адреса. Во тоа време се работеше за колекција од околу 450 текстови на песни од нашето богато народно творештво, заедно со аудио семплови во мп3 формат кои можеа да се слушнат или даунлоудираат од блогот. Денеска таа бројка е дуплирана и секојдневно се зголемува. Дел од песните со дозвола од авторот сега се публикувани и на Википедија на македонски јазик, благодарение на добрата воља на Милош.

makedonski-narodni-nosii

Во меѓувреме, со текот на годините, блогот прерасна во сајт. Благодарение на заложбите на неговиот автор, се смета дека ова е најголемата интернет колекција со околу 846 македонски народни песни, а љубителите на народната музика можат да го прочитаат текстот (со превод на повеќе јазици), да ја слушнат песната (и тоа од неколку изведувачи) а имаат и можност да ја симнат, но со послаб квалитет поради авторските права.

“Проектот започна како мое лично хоби, но и од револт што институциите кои се платени да го промовираат нашето културно наследство сеуште ги користат компјутерите за играње карти, додека чекаат да им мине работното време. Ганди рекол: ”Ти биди промената која сакаш да ја видиш во светот“, мисла која и мене ме водеше кога решив да го започнам публикувањето на песните. Во меѓувреме, почнав да добивам пофалби, совети, па и помош со текстови или аудио записи од посетители на сајтот, љубители на народниот мелос. Поддршката која постојано ја добивав од луѓе ширум светот (меѓу нив има и странци кои се интересираат за нашиот јазик, култура и изворна музика) мене ми даваше инспирација да продолжам да го збогатувам сајтот. Всушност, мене не ми треба финансиска помош, бидејќи публикувањето онлајн не е многу скапо. Единствено што навистина би можело многу да го поткрепи проектов се аудио записи од песни кои се ретки, и кои е практично невозможно да се најдат по нормални канали.”

Од интервјуто дадено за @it.com.mk

Доколу имате песни од богатото македонско творештво во било кој формат, вклучете се во популаризација на нашето духовно наследство со што ќе се наниже уште еден бисер во ѓерданот кој ќе го краси македонскиот Интернет простор.

Линкhttp://pesna.org

YouTube Preview Image

ОДНОСИТЕ МЕЃУ ГОЛЕМИТЕ ДРЖАВИ

октомври 18, 2013    V

scan0103scan0104scan0105

Видео – Грчката надворешна политика и македонското име, споредби од минатото и сегашноста

септември 30, 2013    V

За сите археолози и историчари треба да важи премисата:
Kолку и да боли вистината, мора да се раскаже и да се запише!

Постојат неколку вистини, мојата, твојата и онаа која никогаш нема да ја дознаеме. А реално може да постојат и повеќе вистини. Исто така постои и нешто што се нарекува историска вистина. До неа се доаѓа кога сите вистини ќе се контектуализираат низ научни трудови и записи, и она што ќе го преживее тестот на времето е всушност најблиску до реалната вистина. Е сега ќе ме запрашате, што е реалност, а што вистина? Од вистината можеш да извадиш онолку колку што ќе ставиш во неа. Од реалноста онолку колку што можеш да сносиш последици. Бидејќи секоја вистина носи некакви ‘последици’. Значи, логичен е заклучокот дека реална е онаа вистина која носи последици. Тогаш сфаќаме дека е вистинита, бидејќи ако ги нема последиците нема да знаеме дека вистината е реална.

Центарот за научни истражувања и промоција на културата „Хаемус“ од Скопје, на 23.05.2013г. го организираше предавањето „Грчката надворешна политика и македонското име – споредби од минатото и сегашноста“, од проф. д-р. Далибор Јовановски. Настанот се одржа во Музеј на град Скопје, а поводот беше спорот помеу Република Македонија и Грција околу нашето право на користење на името Македонија и етнонимот Македoнец/ Македонци, кој за за жал, повеќе од дваесет години е пречка за нормален развој на нашата држава. Но дали е тоа навистина така?

Познавачите на оваа тематика велат дека една од причините за ваквиот став и однос на Грција кон нашата земја е и историјата, а според некои историчари, тоа е главна причина. Во Република Македонија, досега, малку се посветуваше внимание околу грчките тврдења за македонското минато. Еден дел од оние кои говореа за таа тема не беа научници, туку дилалји и квази-експерти на кои медиумите им посветува(а)т многу внимание и се уште им отстапуваат доволно простор овозможувајќи им притоа да ни ја контаминираат нашата документа презента. Малкумина се оние кои се обидуваат да ја анализираат грчката позиција низ призмата на историјата. Затоа е потребно јавноста, повремено, да се запознае со некои погледи кои можат да придонесат за подобро согледување на грчките позиции и аргументи.

YouTube Preview Image

Без многу помпа, со крајно внимателна публика, во едно одлично предавање и со многу голема стрпливост од страна на професорот Јовановски, тој детаљно објаснуваше за последиците кои ги трпи Република Македонија и незјините граѓани од страна на соседна Грција. Професор д-р. Далибор Јовановски кој е одличен историчар и за среќа наш современик, е еден од ретките луѓе во нашата држава кој може на научно ниво да го објасни спорот со Грција кој има ‘историски’ корени и се провлекува повеќе од 150 години. Настанот го следеа и повеќе медиуми, па тука можете да погледнете еден скоростенограмски запис на дел од предавањето, како и интервјуто кое следеше по завршување на истото.

Решение во спорот со Грција за името Република Македонија има, ама ‘нема решение’ за јазикот, бидејќи задира во идентитетот. Во текстот е вгнездено видео од предавањето кое ви препорачувам да го изгледате, пред следниот пат да почнете да се лупате во градите околу спорот со Грција. Особено предавањето им го препорачувам на нашите замаени, многу “елоквентни’, а тотално неекспедитивни политичари.

Smak

септември 2, 2013    V

I prolece a i leto su bili u zakasnjenje ove godine, ali kada je ovo zadnje stiglo, bilo je kratko ali intenzivno. Sunce je izuzetno jako grejalo a ja sam uzivao ispod suncobrana na Jadranu: delomicno peskovita i pomalo sljuncana plaza ne cijem se rubu nalazio lepi kafic u kojem su sluzili dobru i hladnu pivo. I tako sam uzivao citajuci jednu knjigu u kojoj ima zmajeva, vitezova i ostalih cudnih stvari, ukljucujuci i magiju. Rekao bi covek fantastika za decu, ali je ja obozavam jer me odvodi u neki drugi svet, daleko od ovih nasih civiliziranih problema. Preporucam vam za citanje seriju knjiga s naslovom „Igra prestolja“ od Dzordz Martina, americkog pisca koji je svojedobno bio scenarista televizijske serije „Zona sumraka“. Oni malo mudriji, za ne reci stariji, mozda ce se setiti poneke epizode.

I tako sam ja gusto, kako bi to dalmatinci rekli, knjigu i pivu i osecao se odlicno. Ali neces vraga, pre ili posle u ruke ti dospeju novine, ili pogledas malo televiziju. A tamo nema niceg lepog. Kako sam bio u inostranstvu, to jeste u Hrvatskoj, citao sam tamosnje novine (snalazim se i s hrvatskim, ha, ha). Sva sreca oni ne pisu o nasim zavrzlamama, a njihove me, da budem iskren i ne zanimaju mnogo. Ali sam nasao da su informacije sa svetskog nivoa bile deprimirajuce. U Siriji izgleda smak sveta, a niti sled dogadjaja u Egiptu ne vodi dobrome. U arapskim zemljama ne vidim puno demokracije niti nacina kako do nje doci; pogotovo tu ne pomaze vanjska intervencija.

I sedeci tako u hladu misli se okrecu i dolaze asocijacije. I tako mi padne na pamet (zato policajci nose kacigu, da im se tako nesto ne dogodi) grupa Smak i moje mozdane vijuge promene smer i vrate se u proslost. Setio sam se rasprava izmedju Gorana Bregovica i Radomira Mihajlovica Tocka, prvi gitarista Bijelog Dugmeta a drugi Smaka, tko je najbolji na jugoslavenskoj rok pozornici. Ostao mi je u memoriji jedan intervju ovog poslednjeg koji objasnjava kako Goran drzi prenisko gitaru i kako zbog toga njegova tehnika sviranja jednostavno ne moze biti dobra. S druge strane Bregovic je bio lukav i izjavljivao kako je on najbolji za muziku koju svira.

I tako da se malo podsetim raskosnog i ritmicnog zvuka koji je Smak proizvodio odem malo na ti-cev, sta bi bio nas prevod, da pogledam i poslusam neke stare snimke. Moram priznati da su mi se svojedobno svidjali, ali nemam ni jednu njihovu plocu, pa cak niti mp3. I tako sam prelistavajuci uspomene morao izabrati jednu pesmu za ovaj dnevnik. Jako mi je smipaticna „Sateli“, ona o sletanju u Japan, ali tamo Radomir peva, a to mu nije najjaca strana a poznajem i bolje tekstopisce od njega. Tako sam se odlucio za Bisku 2, gdje njegova vestina u sviranju dolazi do punog izrazaja.

YouTube Preview Image

Tko nije pre cuo sigurno ce uzivati reski zvuk gitare, rastuci ritam i virtuoznost Radomira. Tko poznaje pesmu imati ce i dodatno zadovoljstvo da se priseti dana mladog popa i roka u bivsoj Jugi. Snimka je s festivala u Beogradu pocvecenog tridesetoj godisnjici pa je sve apsolutno u zivo. Da opet citiram one s hrvatskog mora: neka vam je u slast.

Семантиката на придавките ГОРНА или СЕВЕРНА што би означувале за МАКЕДОНИЈА. Кое е полошо.

август 31, 2013    V

Најдобро е да остани името Македонија! Но ако веќе се дојде до точка да се менува давам мал осврт на значењето и семантиката на придавките: ГОРНА или СЕВЕРНА. За мене далеку по добро е ГОРНА а тотална катастрофа би било со СЕВЕРНА.

ГОРНА (UPPER) е синионим за: Нешто горе, високо, поважно погорен повисок. Кој е по горе тој е управата. Како на промер во погорните редови на власта. За господ велиме Горниот. Од по Горните по високите слоеви на управата. Исто Upper House се вика сенатот на Амерка и горниот дом на Велик.британиа. Значи може да си го семнтизираме и како најважната МАкедонија заради својата историја… или ако стои пред република како горен дом уредувачки.

А СЕВЕРНА едноставно асоцира на северно, ладно, снежно, а ние сме јужната, сончевата државата со симбол СОНЦЕ на знеме и во химана. Ако сме северна барем да го мениме и симболот Сонцето во Снегулка.

Islam i Hristijanstvo

август 31, 2013    V

Dve veri koj imaat isti koren Judeizmot. I dvete ucat za dobrota. Edinstvena razlika e sto istorisko iskustevnite obicai za islamot se po nasoceni kon arapskite pesocnite prezeski  klimi  a hristijanstvoto kaj poladnata Evropa. I taka prirodno se razvivale se dodeka nekoj ne pravilno pocnal da gi siri na drugi mesta.  Primer za Islamot se karakteristicni obicai koj te trgat nastarana od prejakoto sonce. Primer ako se najadele svinsko na zesko se kreva pritisokot i pagale i zatoa se stava zabrana, koj se hranel nokno po ladno podolgo ziveel pa noken post,  ako nema sunet i jaka higiena imalo mnogu infekcii, se slavi mesecinata nokjta oti gi trga od sonceto i se po zdravi. A dodeka pak ladnite evropski zimi se nezamislivi bez solenoto svinsko meso, tuka go barale sonceto pa dosta praznici se vrzani so nego  i tuka svinskoto vo izobile e loso pa ima i tuka evropski post na namalen vnes na meso. Tuka vlaknestosta zagrevanjeto se barale a ne da se odstranuvaat kako vo pozeskite delovi… Inaku i dvete veri se prekrasni i  ucat za dobrota i ako sovremenieto vejke gi nadminale nekoi obicai i treba da se odstranat po odnos na slobodata, sovrmenosta, pristojnosta…  Od druga strana i dvete veri se iskoristeni od politicki i drugi krugovi oti im se ednostavno gotovi krugovi zaednici  i so razni podvalki gi  manipuliraat, toa e daleku polesno od  kolku da formiraat novi krugovi i zaednici. Verata e duhovno ucenje i sekakvi fizicki pre zabrani go odtrgaat sovremeniot covek od toa prekrasno ucenje za dobrota…

100 години егзодус

август 10, 2013    V

*
10 август 1913,  Букурешт

Под покровителство на големите сили, македонската земја е поделена на четири дела меѓу балканските окупатори:

Егејски дел ( 34.356 км2) окупиран од Грција
Вардарски дел (25.342 км2) окупиран од Србија
Пирински дел (6.798 км2) окупиран од Бугарија
Мала Преспа (1.115 км2) окупирана од Албанија.

На 1 март 1913 година, седум месеци пред потпишувањето на договорот во Букурешт, претставниците на македонската колонија во Петроград (Русија) – Димитрија Чуповски, Наце Димов, Гаврил Константинович и Александар Везенков, потпишале меморандум во кој побарале формирање на независна Македонија, и му го предале на министерот за надворешни работи на Велика Британија – Едвард Греј, и на амбасадорите на големите сили во Лондон.

Заедно со меморандумот, Димитрија Чуповски изработил и карта на Македонија во боја.

Но поради сопствените интереси и без никакво почитување на принципот на самоопределување на народите, големите сили ја оставиле судбината на Македонија во рацете на балканските окупатори.

Веднаш по распарчувањето и окупацијата на Македонија, започнува асимилацијата и теророт врз Македонците во окупираните делови, и трае до денес.

Денес слободен е само еден дел од Македонија.

Но Македонците никогаш нема да се откажат од својата земја и од својот идеал – Македонија повторно да ја видат обединета.

Македонија, 1913

Картата на Македонија изработена од Чуповски, 1913

Burra Charter (Повелбата од Бура)

август 6, 2013    V

Повелбите за заштита се меѓународни документи коишто служат како препораки за подготвување и спроведување на проектите за заштита на културното наследство во некоја држава или одреден регион. Повелбата од Бура чие оригинално име гласи ,,Тhe Australia ICOMOS charter for the conservation of places of cultural significance” (Повелба на ИКОМОС – Австралија за заштита на објекти и локалитети со културно значење), прв пат е објавена во 1979 година во Бура, јужна Австралија. Од тогаш ревидирана е уште три пати – во 1981, 1988 и 1999 година.

Последната верзија на оваа повелба го избегнува техничкиот жаргон кој претставува вистински недостаток како примерот со Повелбата од Венеција, па сите специфични изрази од областа на заштитата се објаснети со толкувања и забелешки. Повелбата е напишана со неутрален тон и мултидисциплинарен пристап со што се одбегнати класичните одредби кои треба да се однесуваат на некоја струка посебно. Основниот акцент во целиот текст е ставен на потребата од целосно разбирање и соодветно прикажување на културното значење на еден споменик, пред да се премине на подготовка на стратегија за неговата заштита. Повелбата од Бура треба да ја познава секој археолог, конзерватор, историчар на уметноста и архитект, инжињер, историчар итн. Важно е да се напомене дека таа не е законски акт, ниту е погодна да се користи како правен пропис или закон за заштита. Таа е збир од дефиниции, принципи, одредби и совети како треба да се спроведе заштитата на културното наследство бидејќи е сеопфатен документ и ги содржи најновите достигнувања и сознанија од теоријата и практиката за заштитата на културното наследство во светот.

Burra_charter

Илустрирана публикација на Повелбата од Бура (1999)

Иако оваа повелба не е Законик од типот на Хамбураби (ти ме-не кра-деш ја те-бе се-чам ра-ка), сепак доволно помага да се согледа Syndrom of archaeology and cultural heritage consevation, preservation and popularisation на една земја во вечна транзиција, како што е за жал во моментов Македонија. Кај нас се уште популаризацијата на културното наследство не се одвива со адекватно толкување, претставување, реконструкција и реставрација, бидејќи немаме соодветен менаџмент за истото тоа културното наследство. Немаме степен на културно значење, приоритетни листи на популарни или загрозени локалитети. Немаме стратегија за заштита на културното наследство, ниту уредени пејсажи. Но сепак имаме еден услов од оваа повелба кој стопостотно го исполнуваме – судир на интереси. Сепак она кое што мене најмногу ме заинтригира во Повелбата од Бура е нејзиниот прв член.

Article 1

Definitions

For the purposes of this Charter:
1.1

Place means site, area, land, landscape, building or other work, group of buildings or other works, and may include components, contents, spaces and views.

Во контекст на овој член, интересен е начинот на кој е дефиниран концептот што се` подразбира под синонимот локалитет. Тоа е термин кој има огромна концептуална лепеза и пошироко неговата интерпретација може да вклучи: споменици, дрва, градини, паркови, места од историско значење, урбани области, градови, индустриски локации, археолошки локалитети и  духовни и религиозни места. Она кое што сакам да го посочам е фактот дека се’ ова околу нас е дел од т.н. современа археологија или во светот попозната public archaeology која вклучува и Archaeology of memory. Постојаното градење на објекти, патишта, индустриското производство, еден ден за идните генерации ќе биде древна археологија. И ќе биде закопано длабоко под земјата. Почвата под нас може да ни даде многу информации. Затоа треба да бидеме крајно внимателни, зошто ние всушност постојано газиме врз нашите археолошки докази.

So-Meredith-Walker

Со Meredith Walker во Скопје, еден од авторите на Повелбата од Бура и консултант за културно наследство во Австралија

Од исклучителен интерес за мене е начинот на кој колегите во Република Македонија ги применуваат советите на експертите од Австралиjа. Во спротивно, можеме со Хаемус, центарот за научно истражување и промоција на културата, подетално да ги запознаеме колегите со предностите на оваа повелба преку предавања и работилници.


Клучни зборови: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Football team beaten by history

јули 14, 2013    V

Past two days there was a news of Macedonian web portals that Belgium government will collapse cause of misunderstanding and lack of political dialog between the two of the Belgian ethnic groups Flanders and Vallones,the first one is Dutch speaking and second one French speaking ethnic group. Actually this news was written by some Croatian web news portal and was taken and published on Macedonian news portals.Croatian news portal also mentioned that if Belgium will disappear of European map like country and the lack of political dialog between Flanders and Valolons political parties will break Belgium  as a state FIFA could ban Belgian football team same if Red Devils will qualify for next World Cup the same like UEFA banned Yugoslavia for European Cup in Sweden in 1992.The history even that the football one could repeat only the role players could be different and it could happen on opposite side of Europe far away from Balkans.It is not modest to call myself  like unofficial Macedonian ambassador in Belgium but some people in Strumica,some my friends are treating me like that cause of my connection with Cercle Brugge fans and other Red Devils fans especially after my visit of Belgium and my interview on Belgian national TV and famous sport news web portal Sporza.be

People always ask me my opinion about Cercle,will Cercle win in next match,they asked me about Belgian culture etc.Last week me and some of my friends and neighbors were sitting in one kafana in our neighborhood and we drank Skopsko beer with sopska salad watching the Confederation Cup semifinal match Brazil-Uruguay and usually our theme for chatting is sport,sometimes politics and other men subjects usually gossip about some girl and in all of this atmosphere and scenography one of my friend also mentioned the news about Belgium and asked me will Belgium state break?I answered him that Belgium politicians know how to find better solution and to safe their beautiful country.My friend also mentioned that in hypothesis if Belgium will destroy itself Red Devils will suffer and could be banned from World Cup the same like Yugoslavian football team was expelled.Later I put this question on Macedonian-Belgian friendship facebook group

and some of the members Belgians of this group felt insulted.Sorry guys.I am peaceful man and don’t want to insult you just want to see your opinion.This blog post first is dedicated to sport not to politics.When politic is involved in sport than it is not game,it is more propaganda than a game.Let’s say in hypothesis if Red Devils will be banned I will be first man which will spit on FIFA and UEFA bureaucrats not only cause I have Red Devils friends also cause I know history of one strong and talented team of Yugoslavia,team of my childhood,talented as a present Belgian football team.This Yugoslavian team was banned of EURO 1992 in Sweden cause of politics.All of that irony was that Denmark took the place of Yugoslavia in EURO 1992 and one year later Danish team became European Champion.

Let me introduce you Yugoslavian team players of the season 1992.The main star players were the Macedonian Darko Pancev UEFA golden boot awarded for 1991 and winner of Champions League in Red Star Belgrade t-shirt with his last decisive penalty shot in the final in Bari Italy against Olympic Marseille.Every Red Star fan will remember his last penalty shot made Red Star European Champion

YouTube Preview Image

Darko Pancev was victim of politics three times.A year after Red Star became European Champion,the champions played next year in Champions League group stage with Panitaniaikos,Darko Pancev on Airport in Athens wrote his nationality Macedonian and Greek authorities forbid his entrance in Athens and denying his Macedonian origin and Macedonia as country.After reaction of authorities of UEFA Greeks let him play in Athens and later Darko Pancev on that match scored twice.In his interview on TV Belgrade he said that one of his 2 goals against Panathinaikos is dedicated to Macedonians and other is dedicated to Red Star fans in Serbia.I am fan of Partizan Belgrade,the city rival of Red Star,but when Pancev scoared against Greek team Panathanaikos I felt extasy just cause of the Greek fascist politics against Macedonia,even now days Greece block Macedonia for being EU member and NATO member denying her name

YouTube Preview Image

The third unjustice made on Pancev was that he received his UEFA golden boot award for the season 1991 15 years later.After 15 years UEFA President Michel Platini came in Macedonia to give him the reward.You could read about this story here http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/features/2006/08/15/feature-02

Other football stars were:Dejan Savicevic,Robert Prosinecki,Zvonimir Boban,Davor Suker,Predrag Mijatovic,Sinisa Mihailovic,Ilija Najdovski etc.

Everybody who is passionate football fan knows Dejan Savicevic.He won the European Champions Cup with Red Star Belgrade and every old generation AC Milan fan remember his lobe goal in Champions League final against Barcelona.

YouTube Preview Image

His nick name given by AC Milan fans was Dejo Genio cause of his genius passes and driblings.

Robert Prosineckiwon the European Championship title with Red Star Belgrade.He was player of Spanish giants Real Madrid and Barcelona.He is now coach of Kayserispor in Turkey.He also was player of Standard Liege.He also was the best player of u-20 world cup in Chile when Yugoslavia was champion.This world champion generation of Yugoslavia is known like “The Chileans” cause they won world youth cup in Chile in 1987 u-20 category.

Zvonimir Boban s also legend of AC Milan,he was in bronze Croatian generation of FIFA World Cup.He toghether with Prosinecki,Suker,Jarni,Mijatovic was in golden generation U-20 called by Yugoslavian sport reporters like “The Chileans” cause this generation won the world cup u-20.

YouTube Preview Image

Davor Suker was the best goalscorer in FIFA World Cup in France 1998.Exellent goal striker.He is now president of Croatian FA.

Predrag Mijatovicwas hero for Real Madrids fans with his score in Champions League final against Juventus in 1997.As a fan of Juventus it was bitter moment for me.He was also Director of Real Madrid.

YouTube Preview Image

Sinisa Mihajlovicin that time won Champions league with Red Star Belgrade.He was later football player of Italian Giants Sampdoria,Inter Milan and SS Lazio.He currently is coach of Serbian national football team and as we know Serbia is in same group for World Cup Qualification together with Belgium,Croatia and Macedonia.

Ilija Najdoski

won also European Champions Cup with Red Star Belgrade.He is known as Macedonian wonder wall cause of his great playing in defence.He was player of Real Vallodalid.

What exactly was the last Yugoslavian football team compared with now days  also talented Belgian national football team?It was mixed of players of “The Chileans” generation and senior team which was the 5th in World Cup in Italy 1990 losing in quarterfinals by Argentina in penalty series.Argentina was vice champions in Italy 1990.I should mention that the present coach of Croatian national football team was in the squad of “The Chileans”Link for “The Chileans” : http://www.guardian.co.uk/football/2007/jul/24/newsstory.sport9

Who could be in the squad of Yugoslavia for World Cup in USA 1994 if Yugoslavia stayed as a state you could see here:http://magicspongers.blogspot.com/2011/10/what-if-yugoslavia-euro-92.html

Maybe some Macedonians if read this blog post will blame me as a yu-nostalgic but seriously I am little Macedonian “nationalist” and rather enjoy in Macedonian sport achievements.I am sorry cause of many innocent people die in Yugoslavian civil war,but Macedonia got independence peacefully via referendum.Thanks God that Macedonia wasn’t involved in that civil war.In the video “Last Yugoslavian team” Dejan Savicecic says:”As they think that we are guilty for the war,we also think that they are guilty too”.The journalist asked him:”Who are they?”Savicevic answered him:”We are not speaking for Macedonians,we are speaking about Croats”.That means that every Macedonian citizen shouldn’t feel guilty for breaking down of Yugoslavia.It was political and historical nationalism calculation which lasted of World War II and it was stopped by Tito and their socialism.Macedonia is very mature state even it is new in map of Europe and its membership of EU is not allowed cause if Greek fascist politic.If you asked me am I sorry for that time in the early 90es even it was war in the Balkans?I will tell you that I am nostalgic for that time cause I was 15 :)

Am I sorry for last Yugoslavian team that the faith break this team and didn’t let to won European Cup in Sweden?Yes I am. Ironickly Denmark replaced Yugoslavia on Eurocup in Sweden 1992 and Danish football players became champions. 

I will present you one movie made by one Dutch with Ex Yugoslavian roots about last Yugoslavian team.You could see dear Belgian friends this video cause the subtitle is on Dutch language.In this video about the situation I mentioned spoke the players Dejan Savicevic,Predrag Mijatovic,Sinisa Mihajlovic and last Yugoslavian coach Ivica Osim.Enjoy in the movie my friends.The last Yugoslavian football team:

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

YouTube Preview Image

The 1954 Hungarians, the Dutch team of 1974 and the 1982 Brazilians are held up as the best, most attractive, teams never to have won the World Cup. At least the teams of Puskas, Cruyff and Zico had a chance. Hungary and Holland were both stopped by Germany. Brazil were beaten by Rossi(Italy). Yugoslavia were denied by history.

ВЛАДЕТЕЛИ ОД МАКЕДОНИЈА од 3-ТА ГЕНЕРАЦИЈА

јули 8, 2013    V

Династија Аргеади

Каран 808-778 п.н.е
Кoeн
Тирима
Пердика ПРВИ 700-678 п.н.е
Аргoј ПРВИ 678-640 п.н.е
Филип ПРВИ 640-602 п.н.е
Аероп ПРВИ 602-576 п.н.е
Алкет ПРВИ 576-547 п.н.е
Аминта ПРВИ 547-498 п.н.е
Александар ПРВИ 498-454 п.н.е
Алкет ВТОРИ 454-448 п.н.е
Пердика ВТОРИ 448-413 п.н.е
Архелaј 413-399 п.н.е
Кратер 399 п.н.е
Орест 399-396 п.н.е
Архелај ВТОРИ 3 96-393 п.н.е
Аминта ВТОРИ 393 п.н.е
Павзаниј 393 п.н.е
Аминта ТРЕТИ 393 п.н.е
Аргoј ВТОРИ 393-392 п.н.е
Аминта ТРЕТИ (повторно назначен) 392-370 п.н.е
Александар ВТОРИ 370-368 п.н.е
Птоломеј ПРВИ 368-365 п.н.е
Пердика ТРЕТИ 365-359 п.н.е
Аминта ЧЕТВРТИ 359-356 п.н.е
Филип ВТОРИ Македонски 359-336 п.н.е
Александар ТРЕТИ Македонски 336-323 п.н.е
Антипатар, Регент на Македонија 334-319 п.н.е
Филип ТРЕТИ Аридеј 323-317 п.н.е
Александар ЧЕТВРТИ 323-310 п.н.е
Пердика, Регент на Македонија 323-321 п.н.е
Антипатар, Регент на Македонија 321-319 п.н.е
Полиперхон, Регент на Македонија 319-317 п.н.е
Касандар, Регент на Македонија 317-306 п.н.е

Династија Антипатриди
Касандар 306-297 п.н.е
Филип ЧЕТВРТИ 297-296 п.н.е
Александар ПЕТTИ 296-294 п.н.е
Антипатар ВТОРИ 296-294 п.н.е

Династија Антигониди

Деметриј ПРВИ ОПСАДНИКОТ – Полиоркет 294-288 п.н.е
Лизимах (делел со Пир Епирски) 288-281 п.н.е
Пир Епирски (делел со Лизимах) 288-285 п.н.е
Птоломеј ВТОРИ ГРОМ – Керавн 281-279 п.н.е
Мелегар 279 п.н.е
Антипатар ВТОРИ 279 п.н.е
Состен (Командант на војската) 279-277 п.н.е
Антигон ВТОРИ Гонат- ЖЕЛЕЗНА ГЛАВА 277-274 п.н.е
Пир Епирски (повторно назначен) 274-272 п.н.е
Антигон ВТОРИ Гонат – ЖЕЛЕЗНАГЛАВА (повторно назначен) 272-239 п.н.е
Деметриј ВТОРИ 239-229 п.н.е
Антигон ТРЕТИ Досон 229-221 п.н.е
Филип ПЕТTИ 221-179 п.н.е
Персеј 179-168 п.н.е

Извор: makedonijaese

<script type=”text/javascript”><!–
google_ad_client = “ca-pub-4160732926314614″;
/* Mala kvadratce */
google_ad_slot = “9501524289″;
google_ad_width = 125;
google_ad_height = 125;
//–>
</script>
<script type=”text/javascript”
src=”http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js”>
</script>
BoomTV -ТВ Препораки

Архива

април 2014
П В С Ч П С Н
« мар    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
  • Членови
  • Групи

Fatal error: Class 'BP_Enhanced_Members_Widget' not found in /home/www/wp-content/themes/bp-blogeraj2/footer.php on line 101